Роз’яснення стосовно ліцензування освітньої діяльності та надання послуг (робіт) протипожежного призначення, пов’язаних з навчанням з питань пожежної безпеки посадових осіб та осіб, зайнятих на роботах з підвищеною пожежною небезпекою.
На 2024 рік визначено Перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, а саме, відповідно до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» ліцензуванню підлягає: пункт 6 частина перша стаття 7 освітня діяльність; пункт 13 частина перша стаття 7 надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення. Відповідно до частини другої статті 9 цього Закону перелік видів діяльності, послуг, робіт, ліцензійних умов та змін до них розробляються органом ліцензування, підлягають погодженню спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування та затверджуються Кабінетом Міністрів України, крім випадків, визначених законом.
1. Відповідно до пункту 1 статті 10 Закону України «Про освіту» невід’ємними складниками системи освіти є: дошкільна освіта; повна загальна середня освіта; позашкільна освіта; спеціалізована освіта; професійна (професійно-технічна) освіта; фахова передвища освіта; вища освіта; освіта дорослих, у тому числі післядипломна освіта.
Виходячи з цього навчання за програмами навчання з питань пожежної безпеки посадових осіб та осіб, зайнятих на роботах з підвищеною пожежною небезпекою відповідно до пункту 1 статті 10, пункту 3, 5, 6 та 9 статті 18 Закону України «Про освіту» належить до освіти дорослих, складниками якої є післядипломна освіта, яка передбачає набуття нових та вдосконалення раніше набутих компетентностей на основі здобутої вищої, професійної (професійно-технічної) або фахової передвищої освіти та практичного досвіду. Післядипломна освіта включає в себе підвищення кваліфікації (набуття особою нових та/або вдосконалення раніше набутих компетентностей у межах професійної діяльності або галузі знань).
І так, відповідно до пункту 3 Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності, затверджених Постановою Кабінета Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1187 освіта дорослих, післядипломна освіта, підвищення кваліфікації та з навчання за програмами навчання з питань пожежної безпеки посадових осіб та осіб, зайнятих на роботах з підвищеною пожежною небезпекою до переліку видів освітньої діяльності, яка підлягає ліцензуванню, не відноситься.
1.1. Відповідно до Положення про професійне навчання кадрів на виробництві, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства освіти і науки України від 26.03.2001 р. № 127/151, підвищення кваліфікації керівників, професіоналів та фахівців може бути довгостроковим та короткостроковим.
Довгострокове підвищення кваліфікації здійснюється шляхом формального навчання на договірних умовах у закладах вищої освіти, закладах післядипломної освіти та триває від 72 до 500 годин, за результатами проходження видається документ про освіту державного зразка - свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації, зразок якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 р. № 645 «Про документи про професійну (професійно-технічну) освіту державного зразка і додатки до них», а короткострокове підвищення кваліфікації здійснюється на підставі розробленої та затвердженої работодавцем або закладом освіти, який здійснює процес навчання навчально-програмної документації та тривалість його установлюється роботодавцем залежно від мети та змісту навчальної програми, але не більше 72 годин, після проходження якого видається посвідчення або довідка, які не є документами про освіту державного зразка, в нашому випадку ця процедура навчального процесу наведенна у Порядку затвердження програм навчання та інструктажів з питань пожежної безпеки, організації та контролю за їх виконанням, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ від 05.12.2019 року № 1021 та форма посвідчення про проходження навчання з питань пожежної безпеки затверджена цим Порядком.
2. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2016 р. № 852 «Про затвердження Деяких питання ліцензування господарської діяльності з надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення», визначено перелік послуг та робіт протипожежного призначення, які підлягають ліцензуванню. Цей перелік не включає в себе послуги та роботи з навчання за програмами навчання з питань пожежної безпеки посадових осіб та осіб, зайнятих на роботах з підвищеною пожежною небезпекою. В цей перелік увійшли:
Монтаж, підтримання експлуатаційної придатності (технічне обслуговування) систем пожежогасіння (водяних, пінних, газових, порошкових, аерозольних).
Монтаж, підтримання експлуатаційної придатності (технічне обслуговування) систем пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей, устатковання для передачі тривожних сповіщень.
Монтаж, підтримання експлуатаційної придатності (технічне обслуговування) систем протидимного захисту.
Спостерігання за системами протипожежного захисту.
Технічне обслуговування первинних засобів пожежогасіння (водяні, водопінні, порошкові, газові вогнегасники).
Вогнезахист (вогнезахисне просочування глибоке чи поверхневе, вогнезахисне обробляння (фарбування, штукатурення, обмотування, облицювання), вогнезахисне заповнення).
Оцінка (експертиза) протипожежного стану новоутворених підприємств та об’єктів нерухомості (будівель, споруд, приміщень або їх частин).
3. Таким чином, навчання за програмами навчання з питань пожежної безпеки посадових осіб та осіб, зайнятих на роботах з підвищеною пожежною небезпекою з тривалістю 8 та 16 годин, що передбачено Порядком затвердження програм затвердження програм навчання та інструктажів з питань пожежної безпеки, організації та контролю за їх виконанням, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ від 05.12.2019 року № 1021, не увійшло у перелік видів освітньої діяльності та послуг і виконання робіт протипожежного призначення наведених у тексті више, тому ліцензуванню не підлягає.